Medákův komentář k ragbyovému víkendu (14. - 15. března 2020)

Je to smutné, ale je to první víkend bez ragby. V Evropě bylo sehráno pouze jedno utkání v Poháru 6 zemí - Wales - Skotsko U-20 a to ještě za zavřenými dveřmi a došlo k velkému překvapení, protože mladí Skotové rozdrtili Welšany 52 : 17. Bez diváků to asi nemá tu pravou ragbyovou atmosféru.

Česká  unie je postavena před velkou zkoušku, zákaz sportovních akcí a soutěží z důvodu epidemie Coronavirem, nám neumožní odehrát podle plánu tuzemské soutěže, které byly naplánovány na tento rok. Dnes také nevíme jak to bude se soutěžemi pořádaných Rugby Europe, ve kterých startujeme.

Přestávky v českých soutěží bychom měli využít k vyhodnocení příčin našich současných potíží a najít rozumná řešení, která budou v souladu s možnostmi českých  klubů a zároveň z realizovatelnými cíli Strategického plánu rozvoje ČSRU. Přímo se nabízí možnost schválit VH, aby se od podzimu 2020 hrály opět naše soutěže systémem Podzim - Jaro. Konečně máme 8.mužstev přihlášených do 1.Ligy a 8.do 2.Ligy, což jsou ideální počty pro soutěže - doma - venku (14 zápasů) + play-off a play down, tento systém se používá v celé Evropě a je prokazatelně sportovně nejlepší. Kromě toho i soutěže Rugby Europe se hrají systémem Podzim - Jaro.

Podobné kalamity jakou nyní prožív áme,  vždy vedly k tomu, aby se lidé semkli a společnými silami překonali všechny nesnáze a vrátili se k hodnotám, které je spojovaly a dávaly jim sílu překonávat i nepřekonatelné překážky. To vždy patřilo k zásadovým hodnotám, všech opravdových ragbistů.
Ragby zdar a buďme optimisty !

Eduard Krützner senior