Rugby Europe Championship zná semifinalisty: Gruzie - Rumunsko a Portugalsko - Španělsko

Třetí   únorový víkend byl pro ragbisty jen trochu chudší na zajímavá utkání, neboť  se tentokrát nehrál Pohár šesti národů,  ale jen čtyřmi zápasy pokračovaly evropské soutěže národních reprezentací. Čtyři utkání odehrálo osm evropských reprezentací mužů a 4k tomu ještě jedno utkání odehrály dva výběry ženských patnáctek,  nu  a všechna ta utkání sledoval  u počítače  Eduard Krützner senior, který o nich také napsal   svůj komentář. Nuže ...

   Třetím kolem pokračoval Rugby Europe Championship. V Německu v Neckarsulmu přivítali ragbisté domácího  silného týmu Nizozemska a prohráli po velkém boji 29:33 (15:26). Zápas řídil s chybami Ionescu z Rumunska. Nizozemci  byli  totiž sehranějším týmem a vytvářeli na Němce neustálý tlak. Německo se však lepší zápas od zápasu a značně vylepšilo obranu. Nizozemsko  má také velmi dobrého kopáče zkušeného Davida Weersmu, který se pokaždém kopu na branku  trefil nad břevno mezi tyče. Roj táhnu Spike Salman, který hraje ve Francii za Racing 92. Pozor i Němci měli  spolehlivého kopáče, kterým je původem Ital Edouard Suleu. Oba týmy položily po třech  pětkách, což potvrzuje vyrovnanost tohoto zápasu.

Ve druhém utkání se Španělsko v Torrelawegu utkalo se suverénem Championatu z Gruzií a prohrálo vysoko 3:41 (3:22). Duel  pískal Ir Cross. Gruzie měla velmi silný tým, který byl výborně sehraný, fyzicky na výši a měl  na každý post stejně silné náhradníky. Největší  předností Gruzínců bylo, že se velmi zlepšili v útoku.  Roj měli Gruzínci už tradičně velmi silný a agresivní a dovedl připravit pro své rychlé útočníky čisté míče. Utkání se hrálo ve velké rychlosti a diváci tak viděli  celoplošné ragby, čemuž pomohl zkušený rozhodčí. Výsledek je však příliš krutý pro Španěly, neboť držení míče bylo skoro stejné - 48% Španělé, 52% Gruzie.  Španělé měli dokonce více přihrávek 143 oproti Gruzíncům 108, ale o výsledku rozhodovaly z těžkých zápasů větší zkušenosti Gruzínců. I Španělé měli několik výborných příležitostí třeba čtyřikrát házený aut na pětimetrovce  Gruzínců, ale nedovedli je využít. Gruzínci měli  velmi propracovanou agresivní obranu a to v zápase rozhodlo.

  V Gdyni hostili Poláci Belgii. Zápas se hrál za těžkých podmínek a byl značně rozkouskovány o co se postaral slabý rozhodčí ze Španělska Atorrasagasti.  Domácí nakonec zaslouženě vyhráli 21:15 (8 : 3), ale nutno dodat, že zápasu chyběla rychlost, souvislé akce a herní systém. Pro Poláky je toto však vítězství velmi důležité pro získání sebevědomí a potvrzení, že jdou správnou cestou pod vedením veleských odborníků. Belgičané se zatím se slušnou formou, kterou měli v loňském roce zatím nesetkali a jejich tým postrádá aktivní obranu a efektivní hru útočníků.

  Dva týmy, které se kvalifikovaly na Světový pohár,  se utkaly v Lisabonu, kde se potkali  Portugalci a Rumuni. Domácí prokázali lepší připravenost, souhru a perfektní aktivní obranu a zvítězili 38:20.   Rumuni vše sázeli na svůj průbojný roj, ale tentokráte se jim Portugalci plně vyrovnali, často byli lepší v organizaci rucků a ve mlýnech i v autech oba týmy vyhrávaly své míče. Pro Portugalce byla důležitá v samotném závěru pátá položená pětka, která se tak stala bonusovou, neboť Portugalci dali o tři pětky více než Rumuni, kteří  položili dvě pětky a pro bonusový bod je nutné položit o tři a více pětek více než soupeř.

   V sobotu 4. března 2023 se v Championship budou hrát  semifinálové zápasy o evropský titul. Vyšlo to tak, že  Gruzie se utká s Rumunskem a Portugalci přivítají Španěly. V boji o páté místo a celkové umístění hrají Nizozemci  s Belgií a Poláci s Němci. Účast těchto osmi  týmů v Championatu, jim přináší dokonalou prověrku jejich herního projevu a každý zápas nové cenné zkušenosti získané náročností této soutěže. Musíme si tady v Česku  přiznat, že stále se zlepšující výkonnost těchto reprezentačních mužstev, je dána počtem odehraných náročných zápasů v jejích domácích kvalitních soutěžích. Ty v Česku postrádáme  a všechny  dosavadní  experimenty prokazatelně nepřinesly očekávané úspěchy. Proto také nehrajeme ve vyšších soutěží Rugby Europe.

  Televizní program  Nova sport  příznivcům ragby  nabídl výborné utkání z Premiership, ve kterém domácí Northempton Saints vyhráli díky velké bojovnosti a výbornému závěru zápasu s favoritem Sale Sharks 38:34 (7:24). Žraloci v prvním poločase dominovali ve všech směrech a zdálo se, že je o výsledku rozhodnuto. V šatně zřejmě trenér Svatých polil hráče živou vodou a na hřiště do druhého poločasu nastoupilo mužstvo velkých bojovníků, které svým elánem a agresivitou dokonale narušili herní systém soupeře. Zápas byl  ukázkou rychlého moderního současného agresivního ragby.

  V národní soutěži TOP 14 ve Francii došlo k překvapení, když vedoucí tým soutěže Stade Toulouse podlehl v Toulonu  17:6. Ono se není čemu divit, protože Toulouse má řadu nejlepších hráči v reprezentaci, která se připravuje na zápas v Poháru šesti národů  se Skotskem a na klubový zápas nebyli uvolněni.

  V Championatu žen XV rozdrtilo Španělsko - Nizozemsko 70:0. Španělky položily 12 pětek, což znamenalo, že každých šest až sedm minut padla pětka. Není divu, že se kromě  hráček vydatně proběhla i hlavní rozhodčí Adèle Robert a její asistenti John Catteau a Hervé Prost všichni z Belgie. Jinak úžasné Španělsky vedou bez porážky nejvyšší evropskou soutěž žen, když ovšem nepočítáme soutěž, kterou hrají mezi sebou ragbistky ženských týmů šesti národů. Hráčky hovoříci anglicky, francouzsky a italsky totiž  Championship Rugby Europe v ženském provedení nehrají. 

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz , koláž: Petr Skála)

(2023 / 23 /  7 /  2  )