Nejsem sám, koho udivuje, jak se dosud řeší účast týmu Donau Vídeň v českých soutěžích

   Francie zná svůj   mistrovský tým v ragby. Soutěž  TOP14  se hrála  delší období než ta česká a to od podzimu 2022 do jara 2023. *** Francie má také nového prezidenta FFR. *** Nominaci ragbistů na MS zveřejnily Rumunsko, Nový Zéland a Gruzie. *** Navrhovaný systém tuzemských soutěží na další období od podzimu 2023 se hrubě nepovedl," má jasno Eduard Krützner senior, který své postřehy napsal ve svém pravidelném  komentáři. Nuže ...     Šampionem Francie je už po dvaadvacáté slavný Stade Toulousain, který v úžasném a napínavém utkání zdolal až v poslední minutě Stade Rochelle 29:26. V 77.minutě totiž stále vedl Stade Rochelle 26:22, a nikdo z červeno-černých už nevěřil ve vítězství, ale Romain Ntamack, kterému se právě v tomto zápase příliš nedařilo, položil vítěznou pětku, po úniku skoro přes půl hřiště.  Ihned po zápasena na vyprodaném stadionu France, kterému asistoval president Macron, byl týmu předán Bouclier (štít) Brennus, který byl prvně udělen šampionovy Francie v roce 1892. Tento štít se jmenuje po jeho tvůrci Charles Brennus, rytci a přítele Pierra de Coubertena, který si jej u něj objednal. Štít je 1 metr vysoký, 75 cm široký a kovový disk má v průměru 52 cm, získal jej jako první kapitán Racing club de France  Carlos de Condame.

   Tento zápas patřil k nejlepším a nejnapínavějším v historii francouzského ragby. Byla to ukázka moderního ragby, dvou nejlepších francouzských klubů, která potvrdila, že Francie bude velkým favoritem pro Světový pohár, který začíná za 3.měsíce.   Francouzská federace rugby si zvolila nového presidenta pana Floriana Grilla, šéfa velké firmy CO Spirit, sedmapadesátiletého, bývalého hráče Idruhéřady klubu PUS (Paris University Club), za který získal titul vice-mistra Francie v kategorii juniorů. Od roku 2017 zastával funkci presidenta La Ligue Ile-de.France.

   Trener Rumunska Eugen Apjak, nominoval 50 hráčů pro první stáže před Světovým pohárem, která se koná v Bukurešti od 17.6. - 2.7.2023, kde odehrají tři přípravná utkání. Poté bude kádr hráčů snížen na 40 hráčů. 35 hráčů je z domácího šampionátu, 14 z Francie (z toho pouze dva hrají v TOP 14 - rojník Tomas Cretu ve Stade France a útočník Atila Septar Toulon, oba jsou náhradníky) a 1 z Itálie. To jen dosvědčuje velký ústup ze slávy Rumunského ragby, které se rozhodnutím od zeleného stolu kvalifikovalo místo Španělska na Světový pohár. Budou hrát ve skupině B společně s Irskem, Jižní Afrikou, Skotskem a Tonga.

   Trenér All Blacks Ian Foster nominoval 36 hráčů pro nastávající Světový pohár, v nominaci jsou opravdu velmi zkušení hráči : Sean Whitelock 143 zápasů, Aaron Smith 114, Brandon Barrett 112, Brodie Ratelick 100 a kapitán Sam Cane 86.

    Trenér Gruzie Levan Maisashvili nominoval 39 hráčů pro Světový pohár. V kádru "Lelos" je 14 hráčů, kteří hrají ve Francii nejvyšší soutěž TOP 14 a ve druhé Pro D2 je jich 6. To ukazuje na velký rozdíl ve výkonnosti hráčů Gruzie a Rumunska. Navíc mají poměrně lehčí skupinu C, kde hrají s d Australií, Fidži, Portugalskem a s Valesany.

   Česká  jednokolová extraliga trvající od 25 února do 20. května 2023  byla po měsíční přestávce dohrána barážemi mezi Pragou a Přeloučí 50:19 a zápasem  ve Vídni, kde Dragon zvítězil  nad  rakouským týmem 37:22. Utkání v Praze s velkým přehledem řídil mladý Ondřej Fořt, který nechával hře hladký průběh, s citem pro výhody a přesvědčivými gesty. Ve druhém zápase si také Dragon Brno pojistil účast v extralize. Oba kluby si zaslouženě zajistily účast v příštím ročníku nejvyšší domácí soutěže, která se bude hrát už s šesti týmy. Co k tomu dodat.  Jsem každým dnem  stále více přesvědčen, že navrhovaný model soutěží České rugbyové unie, ve kterém na podzim budeme hrát Pohár a na jaře se má odehrát dvoukolová  extraliga se šesti týmy, se vůbec jako jeden z dalším nedomyšlených experimentů nepovedl.  ***  Nezapomeňme, že v poháru se  v loňském roce neodehrálo osm zápasů a na jaře zase bude problém s počty hracích termínů.  Výkonný výbor ČSRU sice svolává na 28. června 2023  schůzi se sportovními řediteli klubů, aby s ními projednal návrh na soutěže 2023-24. Třeba je ještě dost času vrátit se k všeobecně užívanému, úspěšnému systému  podzim - jaro, s tím, že by se nejvyšší soutěž hrála s osmi  kluby, protože  Slavie Praha a Zlín ostatně letos na jaře prokázaly, že na extraligu mají. Starý osvědčený systém by totiž všem hráčům zajistil minimálně šestnáct  kvalitních zápasů a to už by rozhodně zlepšilo úroveň české extraligy. Je třeba si přiznat, že všechny stále se opakující různé experimenty s domácími soutěžemi   nikdy nezkvalitnily očekávanou herní úroveň. Účast v soutěži Rugby Europe  Trophy bude pro tuzemskou reprezentaci daleko náročnější než v Conferenci 1 a proto k  tomu je nutné přizpůsobit úroveň domácí soutěže.


    Nejsem sám, koho  udivuje, jak se dosud řeší účast rakouského týmu Donau Vídeň v českých soutěžích.  Neměly by s účastí v soutěžích  nejdříve souhlasit  kluby, které v soutěži startují ??? Vždyť účast Rakušanů v první lize výrazně zasáhne do rozpočtu klubů, jejichž týmy mužů ji hrají.   Výkonný výbor ČSRU, který těm klubům na to cestování nepřispěje ani korunou, by asi bez souhlasů klubů neměl nic schvalovat. Občas by to chtělo, než se unáhleně o něčem rozhodne,  si přečíst alespoň Stanovy a Soutěžní řád," uzavřel svůj komentář Eduard Krützner senior.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)

(2023 / 88 /  22 /  15)