Trvám na tom, že vrchol ragbyové sezóny v listopadu bude vždy přinášet jen problémy a rizika

Ragbyový víkend od soboty 19. listopadu do neděle 20. listopadu 2022 byl   podle Eduarda Krütznera seniora opět plný zajímavých utkání, které v tuzemsku byly ovlivněny   zimním počasím  a  v zahraničí, kde sice nesněžilo,  se odehrály poslední prověrky výkonnosti nejlepších týmů světa před Světovým pohárem, který se koná už za deset měsíců ve Francii.   Více se dočtete v Medákově, jak ragbisté říkají legendě českého ragby,  komentáři napsaném pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz.  

   Skotsko ve velmi tvrdém utkání zdolalo agresivní Argentince 52:29. Pumy si komplikují svoji hru, nečistými zákroky, které jsou zaslouženě trestány kartami a tak v zápase hráči Argentiny dostali už na začátku zápasu jednu červenou  a k tomu další tři  žluté karty.  Skoti si nenechali nic líbit a tak také dostali dvě  žluté karty. Argentinci  jsou velcí bojovníci, což předvedli ve druhém poločase, když hráli jen s dvanácti  hráči a přesto dokázali z protiútoku položit krásnou pětku. Zápas nebyl dlouho rozhodnut, ale v poslední dvacetiminutovce došli  borcům, které před desetiletími mylně britští novináři pojmenovali jako Pumy,  síly a Skoti je  dokázali úspěšně potrestat krásnými akcemi rychlonohých útočníků."

    Velké zklamání svým příznivcům přichystali Walesané, když prohráli na svém národním stadionu v Cardiffu s Gruzii 12:13. Tato krutá prohra jen potvrzuje dlouhodobou krizi waleského ragby pod taktovkou trenéra Pivaca. Naopak Gruzie prokazuje neustálé zlepšení, které je dáno jednak tím, že velká většina gruzínských hráčů úspěšně hraje v předních evropských klubech, ale také plněním postupných a reálných cílů, dané strategickým plánem rozvoje. Proto mají v Gruzii  domácí soutěže čím dál tím vyšší úroveň a  navíc dva týmy Black Lion a Batumi hrají ve velmi náročném Super Cupu a k tomu všemu jim narůstá mládežnická základna.
    Irsko si udrželo první místo v rankingu World Rugby svým těsným vítězstvím nad Austrálií 13:10.  * Anglie po velkém boji uhrála nerozhodný výsledek s All Blacks 25:25, až v závěru zápasu. Jen tak pro zajímavost dewvět minut před koncem ještě Anglie prohrávala 6:25 a těch 19 bodů dosáhla po třech položených pětkách v krátkém sledu za sebou. *   Francie zvítězila nad Japonskem, 35:17, které trochu ztrácí na rychlosti svých akcí. * Jedině Itálie se tentokrát nepotkala s formou předchozích víkendů a vysoko prohrála s tvrdostí a agresivitou Jižní Afriky 21:63.

  Vítězství v tuzemském  diskutabilním Poháru si zaslouženě vybojovali hráči Říčan výhrou nad Spartou 23:13. Zápas byl totiž do posledních minut velmi vyrovnaný, protože se Sparta na finále odpovědně připravila, zlepšila obranu a jejich mladý útok měl několik dobrých šancí, které nešťastně neproměnil. Říčany mají výhodu kvalitní přípravy širšího kádru hráčů, který většině klubů chybí. Navíc mají výborného dirigenta hry  na útokovce hrajícího Horaka, který dovede účelně číst hru soupeře. Zápas měl na naše poměry  velmi dobrou úroveň a jen potvrdil, že zažití herních návyků a systémů hry, získají hráči jen velkým počtem odehraných zápasů v náročné domácí soutěži.   Dalším důkazem, že vrchol sezóny má být  někdy jindy než v polovině listopadu, ale   tak jako tomu v celé Evropě v jarních termínech,  bylo velmi studené počasí, které negativně ovlivnilo jak hru, tak určitě i malý počet diváků, který přišel mrznout do hlediště na Markétě.  Bylo tentokrát   štěstí, že se hrálo na umělém trávníků, ke kterému  jinak mají  dlouhodobě hráči i trenéři výhrady, ale na druhou stranu některé finální zápasy v Poháru byly zrušeny z důvodů nezpůsobilosti hřiště nebo se hrály ale na rozbahnělých hřištích. Trvám na tom, že vrchol sezóny na podzim v listopadu bude vždy přinášet jen problémy a rizika a při nepřízní počasí se může stát, že se soutěž vůbec nedohraje. Dvoukolová soutěž podzim - jaro má tu výhodu, že v případě nemožnosti odehrát zápasy na podzim, má vždy k dispozici ještě jarní náhradní termíny. To jsou fakta, která respektují všechny národní ragbyové unie i federace v Evropě.  Nutno dodat, že třetí místo v Poháru si vybojovala Tatra vítězstvím nad Pragovkou 17:11 v duelu, jehož úroveň byla negativně ovlivněna stavem rozbahněného hřiště.


   Je třeba se také zmínit o vítězství českých ragbistek v soutěži RE Trophy nad Belgií 29:21.  V utkání jsme mohli  vidět velké množství technických chyb, s nedůslednou individuální obranou a s problémy dodržování základních herních systémů. Hráčkám Česka si nedovolím nic vytýkat, bojovaly po celé utkání ale, kde však mají získat efektivní herní návyky a potřebnou fyzickou kondici, když nemají žádnou patnáctkovou domácí soutěž?  Pro české reprezentantky nebude vůbec snadné se  připravit  na březnové zápasy   s dosud neporaženými týmy Portugalska a  Finska  v evropské soutěži, kterou hrají.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)