Mistrovství světa v ragby bude v roce 2023 pořádat Francie

Mistrovství světa v ragby bude v roce 2023 pořádat Francie
Francie získala právo pořadat RWC 2023. Rozhodlo se o tom třetí listopadovou středu  na zasedání Rugby World v hotelu Royal Garden v Londýně.

V roce 2023 tak bude světový šampionát v ragby předcházet letní olympiádě, která se rovněž koná ve Francii konkrétně v Paříži ale až v roce 2024.  Stejně tomu bude o čtyři roky dříve, kdy MS v ragby pořádá v roce 2019 Japonsko, kde se v roce 2020 koná i v Tokiu letní olympiáda. 

Neúspěšný kandidát Jihoafrická republika, kde se ragbyový šampionát konal v roce 1995, vyšel nejlépe z hodnotící zprávy, kterou v říjnu 2017 vypracovala světová federace ragby s nezávislými experty. Přesto ve druhém kole volby obdržela země z jižní polokoule jen 15 hlasů, zatímco Francie 24.


"Domnívám se, že  Francie dostala více hlasů po srovnání všech zemí, jak jsou schopné zajistit bezpečnost účastníků šampionátu a diváků. Ta je v zemi galského kohouta přeci jenom lépe zajištěna oproti Jižní Africe. Francouzi to dokázali při ME ve fotbale a ragbyový šampionát bude generálkou před olympiádou," domnívá se ragbyová legenda Česka Eduard Krützner starší, který se jako prezident české rugbyové unie zúčastnil finále MS v roce 2003 v Austrálii a byl i na šampionátech v roce 1999, který se hrál v Anglii.

Jak proběhlo hlasování a které země měly kolik hlasů?

Tři  hlasy měly tyto ragbyové unie : Anglie, Argentina, Wales, Skotsko, Itálie, Australie a Nový Zeland - celkem tedy 21 hlasů. Nutno dodat, že v jiném případě než v tomto by měly tři hlasy ještě Francie, Irsko a Jihoafrická republika, ale tyto federace  se nemohly voleb zúčastnit, protože samy  kandidovaly. Dále  2 hlasy měly Japonsko, Oceanie, Jižní Amerika, Severní  Amerika, Evropa, Asie a Afrika, celkem tedy 14 hlasů. Nu a jeden hlas měly Kanada, USA, Gruzie a Rumunsko, což jsou celkem  4 hlasy. O pořadateli MS rozhodovalo tedy celkem 39 hlasů.


Francie zvítězila jasně 24 hlasy ku 15, který získala Jihoafrická republika. Pokud vás napadlo, jestli se zapojilo do hlasování i Česko, tak odpověď zní, že ano. Evropa, která disponovala  ve volbě dvěma hlasy,  hlasovala pro Francii, neboť ze 44 evropských federací včetně české  pro Francii hlasovalo 37 federací - tedy 84%.

(Eduard Krützner starší, ps, Českeragby.cz, foto: facebook RC Přelouč )