Startuje nejstarší ragbyový turnaj ve světě ... Pohár šesti národů

Startuje nejstarší ragbyový turnaj ve světě ... Pohár šesti národů
První únorový víkend zahajuje nejstarší světový mezinárodní ragbyový turnaj Pohár šesti národů.

Turnaj  šesti  dříve dlouhá léta hrálo pouze v pěti týmů a teprve podevatenácté se hraje o šesti účastnících. Itálie jako druhý tým z evropské pevniny  se do té doby  k pěti nejlepším týmům Evropy (Anglie, Irsko, Skotsko, Wales a Francie) připojila až v roce 1999. Přispělo se to k rozšíření počtu odehraných utkání v každé kole ze dvou na tři duely a také k polularizaci hry se šiškou v Itálii. Do té  doby hrála Itálie soutěž  evropské ragbyové federace FIRA  a jejími soupeři byly  týmy Rumunska, Gruzie, Španělska, Portugalska, Ruska a jistou dobu i Česko. 

Počátky historie turnaje hledejme už v roce 1883. Turnaj se nehrál jen v průběhu první i druhé světové války a ještě v roce 1972 turnaj nedohrálo Irsko pro nepokoje, které v tu dobu probíhaly v Irku.


Očekávaný ročník nabídne dvovákům  dramatickou a vyrovnanou podívanou. Fovoritem je sice  Anglie, která je  na druhém místě světového žebříčku, ale bez šance na úspěch nejsou ani  Irové  na třetím místě žebříčku a Skoti  na pátém. Také vysoko je hodnocený i Wales, který je na sedmém místě. Postavení  britských týmů je o neco lepší než ragbyové týmy z pevniny France a Itálie.


Angliii, Irsko a Wales trénují trenéři z jižní polokoule Eddie Jones, Joe Schmidt a Warren Gatland. Skotsko nově vede bývalý skvělý hráč  Glasgow Warriors, Gregor Townsend, který navazuje na úspěšné působení Novozélanďana Verna Cottera. 

Francii nově povede Jacques Brunel, který nahradil Guy Novese, který u týmu galského kohouta  působil  dva roky. Nový kouč chce dat příležitost mladým hráčům.  Itálii povede opět Ir Conor O´Shea, který u týmu působí druhou sezónu.

Souběžně s duely mužských reprezentací, se hrají ve stejných termínech i zápasy U20, akademiků a žen. 

V ženském poháru šesti národů  jsou stejně jako u mužské soutěže největší favoritky Angličanky, které hrály v loňském mistrovství světa ve finále proti vítěznému týmu Nového Zélandu. Turnaj žen  se v této podobě hraje od roku 2002. Výkony jednotlivých účastnic a kvalita hry všech týmů se neustále zlepšují.Zápasy bude vysílat stanice Nova sport ...
Pátek 2. února 2018
18:55 Wales – Skotsko (ženy)

Sobota 3. února 2018
15:10 Wales – Skotsko
17:40 Francie - Irsko

Neděle 4. února 2018
16:00 Itálie - Anglie
(ps, SportovniListy.cz, obrázek loga účastníků turnaje)