Medákovým pohledem: Takový byl ragbyový víkend 23. - 24. listopadu 2019 ve světě

Uplynulý víkend 23. - 24. listopadu 2019 příznivcům ragby  nabídl řadu zajímavých zápasů v rámci evropských soutěží, ve kterých startují také české  reprezentace.

Jak říkám ...

V soutěži mužů EMC - Trophy, kam jak věřím,  se v příští sezoně Česko probojuje, byla odehrána dvě utkání. Německo přivítalo v Heidelbergu silný tým Nizozemska, který zvítězil 23 : 7 a prokázal stále se lepšící herní projev. Hrálo se na dosti těžkém kluzkém terénu, na kterém dominoval nizozemský roj, který soupeře převyšoval zejména ve mlýnech, obě spojky zásobily útok dobrými míči, bohužel řada jich končila předhozem, díky mokrému hřišti. Němci tvrdě bránili, ale často se dopouštěli přestupků proti pravidlům.

Druhý zápas byl odehrán ve švýcarském Yverdonu, kde se domácí výběr utkal s Polskem. První půle byla velmi vyrovnaná a Švýcaři v závěru položili pětku a vedli 13 : 9. Ve druhém poločase se značně zlepšili Poláci a nutili domácí k častým chybám, které byly trestány TK. Při velkém tlaku Polska, si rychlé švýcarské křídlo vyčíhlo nepřesnou přihrávku a přes celé hřiště bodovalo a dosáhli tak 20 bodů. Zdálo se,  že je rozhodnuto, ale Poláci srovnali na 20 : 20 a v závěru ještě po dalším TK rozhodli pro sebe vítězstvím 23 : 20. Poláci mají velmi silný tým, zejména v roji a je třeba konstatovat, že se Švýcaři neustále zlepšují, o čemž svědčí jejich vítězství v předchozím  týdnu v Litvě vysoko 40 : 9.

Na stejném stadionu nedávný soupeř českých ragbistek  Švýcarky vysoko porazily Finky 32 : 0. O to více si musíme cenit vítězství české  reprezentace nad tímto velmi dobrým týmem. Švýcarky se ještě utkají na jaře 2020 se Švédskem a bude zajímavé, jak tento zápas dopadne.

Další zajímavý zápas byl odehrán v rámci kvalifikace na ME U-20 - 2020 v Portugalsku, ve které startuje také česká reprezentace. Domácí Švýcarsko zdolalo po velkém boji silný výběr Polska 27 : 25 a jen potvrdilo, že českou reprezentaci čeká již následný víkend, nelehký úkol, aby v kvalifikaci uspěla.

Odehraná utkání v Německu i ve Švýcarsku, tedy za srovnatelného počasí, jaké je u nás, jen potvrzují, že náš systém Jaro – Podzim, je evropskou raritou, která se neosvědčila. Není lepšího argumentu, než náš loňský sestup z Trophy divize, do nižší soutěže ENC ! Česká  „Dvacítka“ bude dokonce hrát v Polsku ještě v prosinci 2019. Sportovní kalendář si stanovuje každá unie ve spolupráci TMK a STK, takže stále opakovaný důvod, že máme dlouhou pětiměsíční zimní přestávku, se nezakládá na pravdě. Pokud chceme v příštím roce úspěšně startovat v ENC Trophy, pak už je opravdu na čase ukončit náš nevhodný systém a vrátit se k všeobecně uznávanému systému Podzim - Jaro.