Medákův komentář k ragbyovému víkendu (7. - 8. března 2020)

Tak zase máme za sebou jeden zajímavý ragbyový víkend.

Pohár 6 zemí pokračoval již bez Itálie, která je postižena coronavirem a v Poháru tak končí. To bohužel negativně ovlivní celkové výsledky letošního Poháru. Irsko ani Anglie se s Itálii neutkají.

Anglie zvítězila v bojovném utkání s Welsem 33 : 30. Welšané byli celý zápas pod velkým tlakem, ale v závěru utkání získali převahu, ale stačilo to pouze na snížení, protože bodovali až v posledních minutách.

Ve druhém utkání překvapilo výborným výkonem Skotsko, které s přehledem porazilo favorizovanou Francii 28 : 17. Francie která odehrála první tři zápasy ve výborné formě, tentokrát doplatila opět na zkrat pilíře Haouase, který v šarvátce udeřil soupeře pěstí, v době kdy ještě Francie vedla 7 : 6.  Dostal správně červenou kartu a odsoudil tak své spoluhráče dohrát více jak poločas ve 14 hráčích. Hru Francie také silně oslabilo zranění útokovky Ntamaka, hned v počátku zápasu. To značně poznamenalo hru jindy výborné mlýnovky Duponta, se kterým jsou výborně sehraní, jak v reprezentaci, tak ve svém klubu Toulouse. Tak nedošlo k očekávanému souboji dvou synů slavných otců Hastingse a Ntamaka.

Poslední kolo bude ještě zajímavé, Francie musí doma porazit Irsko a Wales hostí Skotsko.

V utkání U-20 překvapil Wales, který zvítězil v Anglii 23 : 22 a Francie vyhrála ve Skotsku 29 : 22, Itálie a Irsko se nehrálo.

V Mistrovství Evropy Championatu byly odehrány všechny čtyři zápasy.

Rusko v Krasnodaru porazilo Rumunsko 32 : 25, hrálo se na velkém stadionu, kde byla hrstka diváků a znovu se tak prokázalo, že ragby v Rusku není národním sportem.

Belgie v Bruselu prohrála po velkém boji se Španělskem 23 : 30 a prokázala stále se lepšící formu.

Portugalci hráli v Paříži na stadionu Jean Bouina (na který mám krásnou vzpomínku, protože jsem si na něm zahrál moje první mezinárodní utkání s tehdy prvoligovým PUC Paris v roce 1957) s Gruzií a prohráli 24 : 39 (14 : 17). Portugalci byli důstojným soupeřem a Gruzínci se prosadili až v posledních minutách zápasu. Gruzie tak v předstihu vyhrála tuto soutěž a je jen škoda, že nemůže postoupit do Poháru 6 zemí.

V Amsterdamu domácí Nizozemci  porazili Litvu 36 : 17, když ještě v poločase byl stav utkání 17 : 17.

Nova Sport nám nabídla výborné utkání Premier Ship Worchester - Northampton 10 : 16. Zápas byl odehrán ve velkém tempu a byl minimálně přerušován, díky velmi dobrému výkonu rozhodčího, který citlivě posuzoval pravidlo výhody. Další zápasy - Saracens - Leicester 29 : 13, Exter Chiefs - Bath 57 : 20 a Wasps - Gloucester 39 : 12.

Ve Vancouvru byl odehrál další turnaj světové série sedmiček a vítězem se stal Nový Zéland ve finálovém utkání s Austrálii 17 : 14 a upevnil si první místo v soutěži. Třetí byla stále se lepšící Kanada, která zvítězila s Jižní Afrikou 26 : 19, na pátém místě se umístila Anglie když těsně porazila USA 26 : 24. Ženy tentokrát na turnaji nestartovaly.

Příští týden nás čeká řada zajímavých zápasů, tak se máme na co těšit. Bude zajímavé, jak bude rozhodnuto o konečném pořadí v Poháru 6 zemí, který byl poznamenán neúčastí Itálie v závěrečných zápasech.