Mistry Česka v ragby jsou opět Říčany

Havířov, jak  Ceskeragby.cz napsalo,  v semifinále překvapivě vyřadil pražskou Slavii 10:8 a postupem do finále dosáhl historického zápisu do své klubové kroniky. Druhý finalista Říčany se do finále probojovaly přes tatru Smíchov po výhře 6:3.

Souboj o mistrovský titul byl  po dvanácti letech opět v moci  dvou mimopražských týmů. Zápas rozeběhli úspěšněji  hosté z Havířova. Po 13 minutách hry už vedli zásluhou trestného  kopu Aleše Klody a  pětky Pavla Kozubíka 8:0. Říčanští  se prosadili až v 19. minutě, kdy zadák Tomáš Nevický následoval míč, který si sám kopl před sebe a  nakonec chvilkovým během i mimo hřiště položil pětku. Těsně před poločasem ještě stejný hráč vyrovnal trestným kopem na 8:8 a začalo se znovu. Dokonce s jiným rozhodčím, neboť hlavní rozhodčí Václav Heřman v zápalu rozhodování  špatně našlápl a pro výron kotníku se nechal vystřídat Štěpánem Čekalem.

Bojovalo se o každý metr hřiště. Karel Kučera byl například takto zastavený havířovským ragbistou
(Foto: Petr Skála)

V úvodu  druhého dějství  ve 42. minutě Nevický dalším trestným kopem dostal  Říčany do vedení a vzápětí  kapitán domácího celku  Jan Rohlík si dvakrát vyměnil přihrávky s Michalem Schlangerem, aby sám pak položil pětku, po které  Nevický následným kopem zvýšil na 18:8. Hosté sice ještě snížili trestným kopem, ale za stavu 18:11 se pak Michal Schlanger v 71. minutě  rozeběhl patrně k nejhezčí akci zápasu. Podařilo se mu obejít  několik hráčů a po 70 metrů dlouhém běhu  položil třetí rozhodující pětku domácích borců. Nu  a bylo vymalováno. Výsledek utkání nezměnil ani závěrečný tlak  havířovských ragbistů.

Na našem webu si v ragbyových videích  můžete prohlédnout videostřípky z finálového utkání.

"V prvním poločase jsme nehráli, co jsme chtěli a hosté toho využili. Ve druhém poločase se nám už dařilo více. Havířov byl těžký soupeř a zápas s ním nás stal hodně sil," přiznal  trenér Říčan Antonín Brabec, pro něhož byl  mistrovský titul druhý v pozici říčanského trenéra a celkově šestý, neboť už z dřívějška měl čtyři zlaté medaile coby hráč Tatry.

"Říčany byly lepší a vyhrály zaslouženě. Jsem spokojený ovšem i s výkonem našich hráčů, neboť hráli srdcem a předvedli, co dokážou," řekl kouč Havířova Radek Kloda.

Mountfield Říčany - Havířov 25:11 (8:8)

Body: Nevický 15, Rohlík a Schlanger po 5 - Kloda 6, Kozubík 5. Pětky: 3:1. Diváci: 1 600 * Rozhodčí: Heřman, Čekal, Breburda a Haitman.