Havířovský ragbista hrající za Oyonnax Lukáš Rapant se oženil na Zakarpatské Ukrajině


Korunovace Lukáše a Natálie

Ale nebylo to tak jednoduché, na ukrajinském venkově se dodržují tradice a lidé jsou věřící. I Lukáš musel před svatbou vstoupit do pravoslavné církve, aby bylo vůbec možné snoubence sezdat. A svatba podle tradice proběhla podle pravoslavného rituálu,  který je velmi symbolický, každý krok, každé slovo má svůj hluboký význam.
Korunovace manželů


Už začátek obřadu je proti katolickým svatebním obřadům značně odlišný. Snoubenci v první části liturgie nejdříve čekají v předsíni kostela a při vstupu do chrámu k druhé části pak přecházejí se zapálenými svíčkami v rukou po bílém plátně. To symbolizuje svou sněhovou bělostí, že na ně ještě nikdo nevstoupil, ale především neposkvrněnost jejich duší i těl a také čistotu úmyslů.

Ve druhé části liturgie mají snoubenci vyhrazen prostor uprostřed chrámu, kde se postaví na bílé plátno před stolek, na němž je položen kříž, evangeliář, koruny a věnce. Pak proběhne obřad zvaný korunovace, Je to způsob, kterým se snoubenci stávají novomanžely. Koruny symbolizují královský znak – manželé se stávají zakladateli dalšího pokolení, mají být králi nad svými potomky. V samotné korunovaci a církevním požehnání je obsažena veškerá moc tajiny sňatku. Kněz pak pronáší podobnou formuli, jakou známe i z katolických svatebních obřadů. Příslušnou formulí korunovace se vykonává příslušný sňatek.
       
Kněz se ptá: „Chceš-li, Lukáši, z dobré vůle, bez přinucení a z pevného rozhodnutí pojmout sobě za manželku tuto Natálii, kterou zde před sebou vidíš?
Ženich odvětí: Chci, ctihodný otče.
Kněz: Nezaslíbil ses jiné nevěstě?
Ženich: Nezaslíbil, ctihodný otče.

Další obrázky, jak se havířovský ragbista hrající za Oyonnax Lukáš Rapant  oženil na Zakarpatské Ukrajině najdete    
zde (jen klikni!!!)


Podobně se kněz ptá i nevěsty. Tím okamžikem se stávají oddávaní manžely. Kněz spojuje ruce novomanželů, pokryje je koncem svého epitrachilu (štóly) a vede je třikrát kolem stolku. Jsou to první společné kroky novomanželů. To, že kráčejí kolem evangelia, je symbolem touhy, aby se jejich život řídil evangeliem a nechali se vést církví. Kruhové obcházení dále symbolizuje slib manželů věčně chránit manželské spojení.

Tolik popis obřadu podle dipl.práce M. Běhala z JUČB.
 
Hostina následovala později, ženich s nevěstou a svědky usedli k samostatnému stolu a pak už všichni jedli, pili, dobře se měli …

(ps, Karel Gaman, Sportovnilisty.cz, Foto Ladislav Kozubík)