Ragbisté Česka prohráli s Moldavskem 30:45

KIŠINĚV - Ragbisté Česka, kteří nedávno překvapivě porazili v utkání II. divizi ME ve Varšavě Polsko 19:5, odlétali do Moldavska jako mírní favorité. V hlavním městě Moldavska je čekal soupeř, který si ze všech účastníků skupiny sice zatím vedl nejhůře,a le protože Češi nad ním před rokem v Praze vyhráli 11:9, měli borci z Kišiněva Čechům, co vracet.
Domácím hráčům se to nakonec povedlo.

Porážka a hrozba sestupu
Nepovedlo se - českému národnímu týmu zápas v Moldavsku nevyšel, nechal se zaskočit nástupem domácích, kteří to postupně dotáhli až na sedmnáctibodový náskok o poločase. Český tým podle rozhodčího Matěje Rázgy zabral, stáhl náskok na 3 body, ale nedokázal odpor soupeře zlomit, zvláště, když nedokázal čelit nátlakové hře soupeře, který třeba po autech dokázal naše protlačit i 20 metrů.

Za Moldavsko nenastoupili zranění bratři Vadim a Maxim Cobîlaş, Moldavané však zařadili tři debutanty - nastoupili: Ion Dascăl, Daniel Hîncu a Genadij Jevtějev.

Pro český  národní tým porážka znamená hrozbu případného sestupu do divize 2B. Pro záchranu v divizi 2A musí na jaře bezpodmínečně porazit alespoň Belgičany a Moldova přitom nesmí své dva zápasy vyhrát.

Moldavsko je na tom podobně jako Česko, pokud jde o tiskové informace. Našli jsme jediný deník, který ze zápasu přinesl informace:

Ragbisté překonali krizi
Kišiněv 14.11.2009, Andrei Lignin
V sobotu v poledne byl stadion Dynama v hlavním městě ne zcela zaplněn fanoušky, kteří přišli podpořit reprezentaci v klasickém ragby utkání s reprezentací České republiky.

Utkání série European Nations Cup – divize 2A mistrovství Evropy a kvalifikace na mistrovství světa 2011 bylo zvláště náročně pro moldavské „Tricolorilor,” protože v týmu je v plném proudu generační výměna. Esa sportu s oválným míčem, která již proslavila zemi v zahraničí a v zahraničních ligách, nyní poskytla více prostoru pro uplatnění mladých hráčů, aby byli schopni nás reprezentovat v soutěžích v příštích letech.

Po pěti nepříliš povedených zápasech, ve kterých ani hráči vrcholné úrovně Alexander Şişcan, Vasile Mircea, Paraschiv Revencu nenasadili pátý rychlostní stupeň, jsme zaznamenali jediné vítězství. Za těchto okolností nás možnost pádu do nižší skupiny ohrožovala více a sobotní utkání s českým týmem se pro naše hráče stalo klíčovým.

Přestože český tým zaujímá skromné čtvrté místo, nemůže být považován za slabý, polovina hráčů českého týmu hraje v západoevropských ligách. Navzdory tomu domácí začali útočně, získali územní převahu a přitom hráli disciplinovaně v obraně. Moldavský tým si vytvořil dostatek prostoru pro útočné akce a radosti stovek diváků v hledišti Moldavsko vedlo o poločase 30:13.

Na začátku druhého poločasu „Tricolorii“ začali trochu odpočívat a Češi, kteří se rovněž snaží vyhnout degradaci, realizovali několik úspěšných nájezdů a snížili rozdíl na hrozivých 33:30. Ale trenéři zasáhli a Moldované se vrátili k dynamické hře a položili ještě dvě velkolepé pětky a zakončili zápas ohromujícím výsledkem 45:30.

Tímto výsledkem, i když nám nedovolí opustit poslední místo v tabulce, jsme se přiblížili na rozdíl jediného bodu čtvrté příčce žebříčku, které momentálně patří České republice. Do konce turnaje má moldavský tým ještě dva zápasy s Polskem a Ukrajinou, aby se udržel ve II.  divizi, musí oba zápasy vyhrát.