Česko prohrálo s Ukrajinou 10:17 a získalo bonusový bod

Vyšlo ve spolupráci s Karlem Gamanem (RC Havířov) ...

Natěšené zlínské obecenstvo, a také dost ragbistů z moravských klubů, zaplnilo po osmatřiceti  letech hlediště Stadionu mládeže, aby povzbudilo českou  reprezentaci v boji o záchranu divize 1B, tedy divizi týmů třetího evropského výkonnostního koše.  Nepovedlo se, ani místy bouřlivé povzbuzování téměř tisícovky diváků nestačilo. Češi  nedokázali  Ukrajinu pokořit.

Čestný výkop do utkání měl zlínský odchovanec a dlouholetý trenér Přelouče Václav Čermák, poslední utkání v národním dresu si zahrál Jan Benda ze Sparty Praha a  zlínské utkání bylo posledním i pro trenéra reprezentace Martina Kafku.
Už úvod zápasu nebyl  dobrý. Češi se nestali ještě rozkoukat a  inkasovali.  Ukrajinci totiž do zápasu vlítli  hodně razantně, opakovaně pronikající roj pomohl uvolnit prostor pro útočníky a pravé křídlo Ukrajinců Oleg Kosarjev měl po přečíslení cestu do brankoviště volnou.

První pětka Ukrajiny byla položena už ve druhé minutě utkání  (Foto: Petr Skála)

Češi i odpověděli soustředěným tlakem a postupným útokem se probili do blízkosti brankoviště hostů, ale jejich obranný val nápor domácí  udržel, ale chyboval a tak se otevřel prostor pro snížení z trestného kopu, Čížek z dobrého úhlu uspěl.

Všechny další pokusy obou stran končily buď na dobré obraně, nebo na neschopnosti udržet míč ve hře. Chyb bylo na obou stranách nepočítaně. Problém našich však spočíval v tom, co vidíme v domácím ragby dnes a denně, v neschopnosti udržet akci kontinuálně řadou postupů vpřed. Pokud se už dařily mauly po vyhraných autových vhazováních, nedařily se následné akce útočníků, kolik to bylo předhozů, přihrávek na zem nebo za hráče …

Druhá pětka Ukrajiny v brankovišti domácího celku (Foto: Petr Skála)

Postě Čechům se nedařilo  překonat těsnou obranu soupeře, a nepomáhaly jim ani kopy k následování: Nedařilo se ani rojníkům udržet míč pod kontrolou potřebnou dobu, ztráceli  prostě příliš mnoho míčů na to, aby se nějaké procento akcí vydařilo. A tak přišel konec poločasu s vykázáním Jursíka za úmyslné sražení přihrávky Ukrajinců, neúspěšný pokus Cerkovného o dropgól, ale úspěšný a tak ukrajinského roje a průnik do českého brankoviště. V závěru byl ještě vykázán pilíř Jevgenij Čajka za úder pěstí.

Ukrajinci v prvním poločase měli více ze hry a hodně zaměstnávali obranu domácích ragbistů jako v tomto případě (Foto: Petr Skála)

Ve druhém poločase domácí hráči i hráli mnohem lépe, lépe kontrolovali míč, dokázali ho držet a postupovat. Zatlačili hosty do obrany, strávili na jejich polovině podstatnou část druhého poločasu, ale bez bodového efektu. Prostě všem akcím, které mohly mít šanci na úspěch, něco scházelo. Nejčastěji preciznost při zpracování, větší důslednost při podpoře a také nápad, jak překonat obranu Ukrajinců. Pokud už se to povedlo, jako třeba ve dvaatřicáté minutě po trestném kopu do autu na pětimetrovce a delším obléhání brankoviště Vovsovi, nebyla pětka uznána pro předchozí předhoz.

Ve druhém poločase se ošetřovali hráči velmi často přímo při hře (Foto: Petr Skála)
A jak se tak tým po dlouhém náporu uvolnil a přišla chvilka dekoncentrace a následný trest. Ukrajinci se po delší době dostali k  obrannému území soupeře a hned využili chyby  v rozestavení české obrany. Zadák Krasnoděmskij dostal přihrávku do plného sprintu a prošel. Češi nasadili všechny síly k závěrečné zteči, bylo to už v nastavení po opakovaných atacích brankoviště Ukrajinců a řadě opakovaných trestných kopů proti nim hlavně za ofsajdy, kdy se konečně povedl průnik Milanovi Jirmanovi, když kličkou přišpendlil obránce k trávníku a položil.

První položené body v brankovišti Ukrajiny  (Foto: Petr Skála)

Česko - Ukrajina 10:17(3:12)
Body: Milan Jirman 5, Čížek 3 TK, Schneider 2 -  Kosarjev 7 (1P,1KP), Aleksandrjuk 5, Krasnoděmskij 5 pětky 1:3 * Rozhodčí Atorrasagasti - Montoya, Molpeceres (všichni Španělsko) * ŽK Jursík (CZE) - Čajka, Lomakin (UKR)
 Česko:  1 Macháček, 2 Mára, 3 Benda, 4 Backa, 5 Voves, 6 Radley, 7 Havel, 8 Maňák, 9 Pailodze, 10 Čížek, 11 Stejskal, 12 Jursík, 13 Kolář, 14 Jirman, 15 Rohlík
Střídali: 16 Šroubek, 17 Hlaváček, 18 Buryánek, 19 Frank, 20 O.Kovář, 21 Schütz, 22 Milan Jirman, 23 Schneider